Przejdź do treści

Poduszka Bezpieczeństwa


Ostatnim krokiem w budowie Rodzinnego Portfela Bezpieczeństwa jest budowa Poduszki Bezpieczeństwa. Jest to fundusz dedykowany ochronie naszej rodziny przed różnymi czarnymi scenariuszami.


Poduszka Bezpieczeństwa (PB) jest ostatnim funduszem naszego Portfela Bezpieczeństwa. Fundusz ten docelowo ma umożliwić nam przetrwanie minimum 6 miesięcy bez jakichkolwiek źródeł dochodu. Jego budowa zajmuje od kilku miesięcy do kilku lat. Przed jego budową upewnij się jednak, że masz już gotowy Fundusz Awaryjny oraz Fundusz Wydatków Nieregularnych.

Zwolnienie z pracy? Poduszka Bezpieczeństwa zapewni niezbędny czas do znalezienia nowej pracy, nie zakłócając przy tym komfortu naszego życia. Pół roku w zupełności powinno nam wystarczyć do znalezienia interesującej oferty zgodnej z naszymi oczekiwaniami.

Wystąpienie ciężkiej choroby jednego z członków rodziny? Poduszka powinna umożliwić leczenie większości 'standardowych’ chorób. Dzięki niej możemy umówić wizyty u specjalistów, czy kupić niezbędne leki lub zapewnić potrzebną rehabilitację.

Sama świadomość posiadania takiego zabezpieczenia powoduje poprawę naszego poczucia bezpieczeństwa. Posiadając taką poduszkę przestajemy być uzależnieni od najbliższej wypłaty.


Pierwszym krokiem jaki musimy podjąć to oszacowanie ile miesięcznie potrzebuje nasza rodzina, by przeżyć zachowując obecny standard życia. Musimy tutaj głównie uwzględnić:

  • ratę kredytu i innych zobowiązań (jeżeli posiadamy);
  • czynsz;
  • opłaty za media;
  • koszty żywności;
  • wydatki medyczne (leki, wizyty u specjalistów);
  • rozrywka;
  • inne konieczne wydatki.

Możemy ułatwić sobie obliczenia. Wystarczy zalogować się na stroną naszego banku, ustawić odpowiednie filtry – zaznaczamy wydatki i zawężamy zakres dat za ostatni rok. Usuwamy wydatki, które nie są niezbędne (np. za wakacje). Dzielimy wyświetloną sumę przez 2 i tym sposobem mamy wyliczone średnie „koszty życia” naszej rodziny na pół roku. Warto wyeksportować dane np. do pliku .csv, aby móc później łatwiej przeanalizować strukturę wydatków w arkuszu kalkulacyjnym.

Dokonaliśmy obliczeń i wiemy już ile musimy uzbierać, by móc utrzymać naszą rodzinę na obecnym poziomie życia przez okres 6 miesięcy. Teraz pozostała nam trudniejsza rzecz – comiesięczne oszczędzanie i budowanie poduszki bezpieczeństwa. W zależności od kwoty i naszych zarobków może nam to zająć od kilu miesięcy do kilku lat.

Pieniądze możemy odkładać na dedykowane konto oszczędnościowe. Ze względu na fakt, że raczej nie będziemy potrzebowali natychmiastowego dostępu do tych środków, po uzbieraniu niezbędnej kwoty warto trzymać te środki np. na odnawialnej lokacie bankowej, która przeważnie jest wyżej oprocentowana.


W naszym przypadku organizacja kont wygląda następująco:

Rodzinny portfel bezpieczeństwa - Poduszka Bezpieczeństwa

Kończąc budowę poduszki bezpieczeństwa, będącą ostatnim elementem naszego rodzinnego portfela bezpieczeństwa, skończyliśmy budowę solidnego fundamentu, niezbędnego do dalszego, efektywnego budowania majątku naszej rodziny.

Wszystkie trzy fundusze uodparniają nas na różne planowe i nieplanowe zdarzenia. Nasza rodzina posiadając rodzinny portfel bezpieczeństwa może spać spokojnie 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY:
Rodzinny Portfel Bezpieczeństwa
Fundusz Awaryjny
Fundusz Wydatków Nieregularnych
Poduszka Bezpieczeństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *