Przejdź do treści

Jak mądrze pomagać innym?

  • Rozwój

Niesienie pomocy potrzebującym nie tylko przyczynia się do czynienia dobra, lecz jest także ważnym elementem rozwoju osobistego każdego z nas. Pomaganie innym wywołuje szereg pozytywnych zmian w naszym życiu i sposobie myślenia – nabieramy do siebie szacunku, dumy z niesionej pomocy i otrzymujemy dużo pozytywnej energii do dalszego działania. Niesienie pomocy czyni nas także szczęśliwszymi ludźmi. A co najważniejsze – niesiemy potrzebującym niezbędną pomoc.


Osoby bezdomne

jak

Pewnie każdy z nas spotkał kiedyś na swojej drodze osobę bezdomną proszącą o drobne. Zwykle takie osoby twierdzą, że brakuje im na jedzenie, czy artykuły pierwszej potrzeby. Czy jednak faktycznie zawsze tak jest? Czy mamy pewność, że te pieniądze nie pójdą na kolejną butelkę alkoholu? Czy tym sposobem nie pogłębimy jeszcze bardziej jego/jej problemu z alkoholizmem? I co najważniejsze – czy dawanie takiej osobie pieniędzy stanowi faktyczną pomoc? Z opowieści byłego bezdomnego, opowiadającego swoją historię z perspektywy czasu, dawanie pieniędzy nie jest tutaj dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że przekazywanie pieniędzy może spowodować, że osoba bezdomna nie będzie czuła potrzeby zmiany swojego życia, może pogłębić swoje nałogi, a mieszkanie na ulicy stanie się jej codziennością, której nie będzie chciała zmienić. Świetnym pomysłem natomiast, będzie wyszukanie i wskazanie takiej osobie najbliższego punktu pomocy osobom bezdomnym. Jeżeli osoba bezdomna wyrazi chęć, to możesz zaprowadzić ją do najbliższego punktu i upewnić się, że została przyjęta.

Starajmy się nigdy nie oceniać takich osób, gdyż nigdy nie znamy historii stojącej za człowiekiem.

Wyjątek mogą stanowić sytuacje, gdy ktoś prosi nas o kupienie jedzenia. W takich sytuacjach wybierzmy się do najbliższego sklepu i kupmy takiej osobie wybrane przez nas produkty spożywcze. Zaspokojenie głodu jest potrzebą podstawową, która może czasami decydować o czyimś życiu. Wręczając zakupy, wskażmy także takiej osobie najbliższy punkt pomocy bezdomnym.

Jakie jest Wasze podejście w tej sprawie? Dajcie znać w komentarzach.


1% podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego

1_procent_podatku

Każdego roku możemy przekazać wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego 1% naszego podatku dochodowego. Z prawno-podatkowego punktu widzenia wspomniany 1% to pieniądze należne państwu, które i tak musimy oddać. Przekazując 1% podatku dochodowego, nie dysponujemy zatem własnymi pieniędzmi. Państwo idzie nam jednak na rękę i pozwala nam zadecydować, gdzie te pieniądze trafią.

Możemy wybierać spośród dowolnej organizacji pożytku publicznego uprawnionej do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Aktualną listę zawsze możemy znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Wolności. Wykaz jest aktualizowany raz w miesiącu na podstawie danych z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Warto co roku przekazywać swój 1% podatku na wybraną przez nas organizację. Nie wymaga to od nas wysiłku, a płacimy i tak z (już) nie swoich pieniędzy 😉 Wystarczy wpisać numer KRS organizacji przy rozliczaniu podatku i tym samym możemy wspomóc potrzebujących. Wybierz fundację, z którą się identyfikujesz, która jest Ci bliska i zgodna z Twoimi przekonaniami.


Jeżeli nie macie pomysłu, na jaką organizację przekazać swój procent, to zachęcamy do przekazania go na Stowarzyszenie św. Celestyna, które jest prowadzone przez naszą rodzinę 🙂

Stowarzyszenie św. Celestyna

Stowarzyszenie jest organizacją pożytku Publicznego, która od ponad 30 lat pomaga chorym i niepełnosprawnym. Cztery podstawowe obszary działalności Stowarzyszenia Świętego Celestyna to medycyna, rehabilitacja, edukacja oraz praca dla osób niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie Świętego Celestyna w Mikoszowie jest organizacją pozarządową zarejestrowaną w 1991r. w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu. Założycielkami Stowarzyszenia są trzy kobiety: mgr Anna Kobel, dr nauk med. Krystyna Kobel-Buys oraz mgr Małgorzata de Haan, które dzięki ogromnej wierze i zaangażowaniu oraz wsparciu wielu życzliwych ludzi stworzyły specjalistyczny ośrodek świadczący kompleksową pomoc dla osób niepełnosprawnych. Ciężkie czterokończynowe porażenie mózgowe, które dotknęło Krzysztofa Tuszyńskiego, syna Małgorzaty de Haan, stało się inspiracją i motorem do działania na rzecz niesienia pomocy również innym dzieciom i ich rodzicom borykającym się z podobnym cierpieniem, izolacją i różnorodnymi barierami związanymi z niepełnosprawnością. Osobiste doświadczenie Założycielek związane z opieką nad osobami niepełnosprawnymi pozwoliło na stworzenie instytucji, w której zadbano o odpowiedni rozwój osób dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością od urodzenia do późnej starości.

To jedyny taki ośrodek w Polsce, gdzie osoby niepełnoprawne są leczone, rehabilitowane, edukowane oraz zatrudniane w działającym przy Stowarzyszeniu Zakładzie Aktywności Zawodowej.

NUMER KRS 0000090529

Zapraszamy na krótki spacer po Celestynie, który przybliży zakres działalności stowarzyszenia:

Z góry dziękujemy za wsparcie, które nic nie kosztuje, a dla tych dzieci – zmienia wszystko!


Darowizny na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego a ulga PIT

darowizny

Przekazanie darowizny na rzecz wybranej organizacji, która zajmuje się działalnością pożytku publicznego, to nie tylko wyraz naszego zaangażowania w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, ale również dobry sposób na to… by zapłacić niższy podatek.

Zamiast wpłacać pieniądze do puszek, znacznie efektywniej możemy pomagać, dokonując darowizny między innymi na:

  1. cele pożytku publicznego;
  2. szkoły i edukację zawodową;
  3. cele kultu religijnego;
  4. cele charytatywno – opiekuńcze kościoła lub kościelnych osób prawnych.

Wpłacone darowizny możemy odliczyć od podstawy opodatkowania. Jest oczywiście górna granica: suma odliczeń dla punktów 1-3 limitowana jest do kwoty 6% uzyskanego w danym roku dochodu. Natomiast odliczenie na cele charytatywno – opiekuńcze kościoła katolickiego (punkt 4) nie jest limitowane procentem uzyskanego dochodu.

Darowiznę odliczamy w formularzu PIT-36 lub PIT-37 (jeżeli rozliczamy się na zasadach ogólnych wg skali podatkowej). Jeśli rozliczamy się na zasadach ryczałtu, wtedy skorzystamy z PIT-28. Do wskazania ulg wykorzystamy załącznik PIT/O (PIT 0). Pamiętamy jednak, by zachować potwierdzenie przelewu na wypadek ewentualnej kontroli urzędu skarbowego.

Otrzymany z podatku zwrot będziemy mogli wykorzystać na własne potrzeby lub dalsze niesienie pomocy potrzebującym. Przekazywanie darowizn w ten sposób jest znacznie efektywniejsze, gdyż możemy w ten sposób przekazać potrzebującym więcej pieniędzy, niż gdybyśmy wrzucili te same środki do przysłowiowej puszki.


Pomoc bezpośrednia

pomoc_bezposrednia

Istnieje wiele innych sposobów niesienia pomocy. Oto kilka przykładów, które możesz zastosować:

  1. Twoje dziecko ma za dużo zabawek lub przestało się nimi bawić? Zamiast je wyrzucać, możesz przekazać je osobom potrzebującym. Sprawisz radość innym dzieciom, które miały mniej szczęścia w życiu… Zabierz swoje dziecko ze sobą, by świadomie w tym uczestniczyło i uczyło się pomagać innym od najmłodszych lat.
  2. Masz starszych sąsiadów? Pomóż im wnieść zakupy i zaproponuj pomoc w ich robieniu. Nie tylko przysłużymy się naszej lokalnej społeczności, lecz także pokażemy młodszemu pokoleniu, że należy pomagać starszym osobom. Miejmy nadzieję, że jak my dożyjemy sędziwego wieku, to młodzież będzie naśladować nasze zachowanie i tym samym… będzie pomagać nam 😉
  3. Szlachetna paczka – ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. Możemy wesprzeć ten projekt, przekazując darowizny lub kupując niezbędne dla danej rodziny produkty.
  4. Pomoc bezpośrednia może przejawiać się także na wsparciu psychicznym. Jeżeli osoba z Twojego najbliższego otoczenia zmaga się z trudnym problemem, czasem wystarczy rozmowa, by wesprzeć kogoś na duchu.

Powyżej zmieściliśmy tylko kilka przykładów, w jaki sposób możemy nieść pomoc potrzebującym. Z pewnością znacie jeszcze wiele innych sposobów, więc podzielcie się nimi w sekcji komentarzy 🙂 Pomaganie innym jest także ważnym elementem naszego rozwoju osobistego i wnosi wiele pozytywnych zmian w naszym życiu. Gorąco zachęcamy do działania! 🙂

1 komentarz do “Jak mądrze pomagać innym?”

  1. Warto dodac ze jesli chcemy wspierać daną organizację w sposób ciągły warto skorzystać ze „stałego zlecenia” w swoim banku. Korzyścią jest to że nie musimy pamiętać o tym co miesiąc 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *