Wiele rodzin nie zna swojej pełnej sytuacji finansowej. Ludzie często mylą wysokość pensji z zamożnością. Nie wiedzą, jaką wartość mają zgromadzone przez nich aktywa. Nie są również w stanie powiedzieć, ile dokładnie wynoszą ich zobowiązania względem wierzycieli. Nie mają pojęcia, w którym miejscu się znajdują, a przez to nie wiedzą, w którym kierunku podążają…
Większość ludzi ocenia swoją sytuację finansową na podstawie wysokości otrzymywanej pensji. Niektórzy myślą, że ich wysokie przychody świadczą o dobrej sytuacji finansowej, podczas gdy w rzeczywistości może być dokładnie odwrotnie… Klasyczny błąd polega na tym, że rosnące pensje powodują jeszcze szybsze zwiększenie wydatków. Wraz ze wzrostem wynagrodzeń rośnie zdolność kredytowa, co często skutkuje tym, że ludzie kupują nowe samochody, telefony, gadżety, biorą pożyczki gotówkowe na wakacje. Zarobione pieniądze są wydawane na rzeczy, które tak naprawdę nie są potrzebne. Wszystko po to, by podkreślić swój status. Nie zdają sobie często sprawy, że takie postępowanie może doprowadzić do życiowej tragedii. Jeżeli posiadasz wiele długów, a niewiele oszczędności, to w przypadku utraty pracy lub ciężkiej choroby, bańka w której żyłeś szybko pęknie i szybko zdasz sobie sprawę, że pomimo prowadzenia wystawnego życia – jesteś biedny.
Wysokość zarobków jest bardzo ważna, ale jeszcze ważniejsze jest to, co z nimi robimy.
Często osoby z niższymi dochodami, dzięki racjonalnemu gospodarowaniu pieniędzmi, potrafią zgromadzić dużo większy majątek od osób, które zarabiają więcej. Wielu może zaskoczyć fakt, że 'Kowalscy’, którzy jeżdżą starszym samochodem, a w mediach społecznościowych nie publikują zdjęć z egzotycznych wakacji, znajdują się w dużo lepszej sytuacji finansowej.
Do obiektywnego określenia stanu naszych finansów wykorzystuje się wartość majątku netto, która jest jedyną słuszną miarą zamożności i to ona określa w jakim miejscu się znajdujemy.
Z artykułu 300gospodarka.pl z 22 grudnia 2021 r. wynika, że średni majątek Polaka to około 128 tyś. złotych. Szokująca jest informacja, że połowa Polaków żyje na minusie! Jak wygląda Twoja sytuacja?
Aby policzyć wartość naszego rodzinnego majątku, możemy skorzystać z poniższego wzoru:
NASZA WARTOŚĆ NETTO = AKTYWA - ZOBOWIĄZANIA
WARTOŚĆ NETTO – prawdziwa miara zamożności, która określa realną wartość naszego stanu posiadania.
AKTYWA – wszystko co posiadamy: dom, mieszkanie, samochód, oszczędności, inwestycje itd. Uwzględniamy aktualną cenę rynkową wszystkich aktywów na dany dzień – czyli cenę, po której możesz dziś sprzedać swoje aktywa (nie mylić z ceną zakupu).
ZOBOWIĄZANIA – kwota, którą musimy oddać swoim wierzycielom, aby uwolnić się od wszystkich długów – wszystkie kredyty, pożyczki i pozostałe zobowiązania.
Opracowaliśmy dla Was dedykowane narzędzie do obliczenia i zobrazowania rodzinnego majątku netto, które jest dostępne w zakładce Narzędzia oraz pod tym linkiem.
Warto aktualizować to zestawienie raz w miesiącu, dzięki czemu będziemy mogli na bieżąco śledzić postępy. Będzie to budować naszą świadomość finansową, a także motywować nas do racjonalnego postępowania z pieniędzmi.
Znajomość aktualnej wartości majątku jest kluczowa do określenia bieżącego położenia oraz do dalszego planowania kierunku rozwoju rodziny. Dzięki comiesięcznej aktualizacji arkusza, będziemy widzieć jak nasz majątek się powiększa. Z pewnością będzie nas to mobilizować do dalszego działania, ale także przyniesie poczucie satysfakcji 🙂